Dr Maja Kopytek-Beuzen: „Ciąża i padaczka? To możliwe!”

Padaczka jest chorobą przewlekłą, z którą pacjentka zmaga się często przez wiele lat, na różnych etapach swojego życia, w zależności czy zachoruje jako dziecko, nastolatka czy osoba dorosła.

Jest to zadziwiająca choroba – u większości chorych objawy są rzadkie: pojawiają się raz w tygodniu, raz w miesiącu czy raz w roku, pomiędzy napadami pacjenci funkcjonują zupełnie normalnie, dlatego dla postronnej osoby choroba jest zazwyczaj niedostrzegalna. Epilepsja jednak, z wielką mocą na stałe wpisuje się w życie każdej chorującej osoby, nie pozwala o sobie zapomnieć – często wpływa na postrzeganie siebie jako kobiety.

Zdarza się, że pacjentki nie wierzą w to, że mogłyby być wspaniałymi partnerkami i mamami. Obawiają się odrzucenia. Mają wewnętrzne przekonanie, że nie ma partnera, który chciałby się związać z kobietą chorującą na padaczkę. Wiele z kobiet zastanawia się nad tym czy padaczka umożliwi im pełnienie właściwej opieki nad dzieckiem i czy w perspektywie całego życia choroba nie ograniczy im możliwości bycia dobrą mamą.

Pacjentki często nie okazują innym tej wewnętrznej walki, dylematów i tak bardzo skrywanego lęku jakie ta choroba wprowadza na co dzień do ich życia.

Wielokrotnie poruszam ten temat podczas konsultacji, opowiadam, że ogromna większość kobiet z padaczką ma szczęśliwe rodziny, rodzi zdrowe dzieci i wspaniale odnajduje się w partnerstwie i macierzyństwie.

Kluczem do skutecznego leczenia, bezpieczeństwa pacjentki i jej komfortu psychicznego jest wiedza. Wiedza na temat swojej choroby – jej przebiegu, leczenia i czynników mogących prowokować napady. Wiedza o konieczności zaplanowania ciąży. Wiedza na temat odpowiedniego wyboru antykoncepcji – potrzebie skutecznego zabezpieczenia się przed nieplanowaną ciążą. Kobiety uzbrojone w wiedzę z większą łatwością odganiają czarne myśli, są świadome swojej choroby, potrafią rozpoznać moment, w którym należy zgłosić się do lekarza, nie pozostawiają leczenia przypadkowi.

 

 

PAMIĘTAJ!

  • Jeżeli rozpoczęłaś aktywność seksualną musisz mieć kontrolę nad tym CZY i KIEDY zajść w ciążę – stosuj odpowiednio dobraną antykoncepcję
  • Najważniejsze, co możesz zrobić w trosce o siebie i dziecko, to zaplanować ciążę z odpowiednim wyprzedzeniem i przygotować się do niej pod systematyczną opieką neurologa
  • Bezpieczeństwo Twoje i dziecka w okresie połogu jest kluczową kwestią, jaką należy przedyskutować z neurologiem podczas wizyt jeszcze w trakcie ciąży.

 

 

Maja Kopytek-Beuzen, lekarz neurolog specjalizująca się w leczeniu pacjentów chorujących na padaczkę.