- W Polsce na padaczkę choruje ok. 400 tysięcy osób
- Każdego roku stwierdza się ok. 27 tysięcy nowych przypadków
- Mimo, iż epilepsja jest najczęstszą chorobą neurologiczną chorzy borykają się ze stygmatyzacją i mierzą z mitami na swój temat
26 marca to szczególne święto dla wszystkich chorych na epilepsję – “Lawendowy Dzień”. To czas, w którym zwiększamy świadomość tej choroby i wspieramy wszystkich, którzy z nią walczą. I w tym roku Fundacja EPI-BOHATER również planuje huczne obchody, bo aż 4-dniowe! “Lawendowe Dni 2024”, ponieważ taką noszą nazwę, to cykl różnorodnych wydarzeń, które nie tylko pokazują solidarność z chorymi, ale i edukują. W jego skład wchodzą:
- 23.03.2024 (sobota) – Lawendowy parkrun Jabłonna: 5-kilometrowy bieg w malowniczym kompleksie pałacowo-dworskim w Jabłonnie. Start godz. 9.00
- 24.03.2024 (niedziela) – Event w Galerii Północnej: Dzień pełen kreatywnych zabaw i aktywności związanych z kolorem fioletowym – warsztaty z robienia lawendowych mydełek, malowania płóciennych toreb czy robienia tzw. „gniotków” (zabawek antystresowych). Dzieci będą mogły pomalować buzie na kolor fioletowy, zrobić sobie fioletowe zmywalne tatuaże czy zdjęcie z 2 m Lawendowym Misiem. Na scenie zatańczy dziecięcy zespół z fioletowymi akcentami. Zaczynamy o godz. 14.00
Tego wieczoru jako wyraz solidarności z chorymi podświetlony zostanie również Stadion Miejski we Wrocławiu – Tarczyński Arena.
- 25.03.2024 (poniedziałek) – Pokazy ratownictwa medycznego przeprowadzone przez doświadczonego ratownika Marcina “Borkosia” Borkowskiego w szkole podstawowej nr 356 przy ul. Głębockiej 66, webinary oraz infolinia edukacyjna dla pacjentów z padaczką oraz ich najbliższych.
26.03.2024 (wtorek) – Podświetlenie w godzinach wieczornych pozostałych budynków i happening pod Pałacem Kultury: Ten symboliczny gest, podczas którego budynki są podświetlone na kolor fioletowy, jest wyrazem solidarności z osobami dotkniętymi epilepsją. W akcji bierze udział m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most Śląsko-Dąbrowski, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Enea Stadion w Poznaniu, Fontanna Neptuna w Gdańsku, Filharmonia w Szczecinie, Opera i Filharmonia Podlaska, Plac Litewski w Lublinie, Kładka o. Bernatka w Krakowie czy Galeria Krakowska. W happeningu pod PKiN zaangażowani są szczudlarze we fioletowych kostiumach i artystki. Rozpoczęcie godz. 18.00.
Ale to nie koniec! Podczas tych wydarzeń chcemy również pożegnać się z fioletową wstążką, która w środowiskach pacjentów może być kojarzona z różnymi innymi chorobami (nowotworem trzustki, chłoniakiem Hodgkina czy chorobą Alzheimera). Zamiast tego, pragniemy wprowadzić charakterystyczną fioletową kokardę, która będzie symbolem walki z padaczką i wsparcia dla wszystkich, którzy z nią zmagają się na co dzień.