I. Konferencja „THE VOICE OF PATIENTS” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się I. Konferencji „THE VOICE OF PATIENTS”. Było to wyjątkowe wydarzenie, gdzie głos zabrali wyłącznie przedstawiciele organizacji pacjentów, w tym Prezes naszej Fundacji – Alicja Lisowska.
Podczas konferencji, sześć niezwykle inspirujących kobiet, reprezentujących różne organizacje pacjentów, miało możliwość przemawiania w imieniu osób dotkniętych różnymi chorobami. Ich głosy dotyczyły nie tylko potrzeb pacjentów, których wspierają ich organizacje, ale także koniecznych zmian systemowych i innowacyjnych rozwiązaniach.
Przedstawicielki różnych obszarów medycyny przedstawiły swoje spostrzeżenia i potrzeby:
➡️ Agnieszka Wołczenko z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów „EcoSerce” skupiła się na potrzebach kardiologicznych pacjentów,
➡️ Aleksandra Rudnicka z Stowarzyszenia „Sanitas” dzieliła się swoim doświadczeniem z obszaru onkologii,
➡️ Katarzyna Lisowska reprezentująca Stowarzyszenie Hematoonkologiczni i Fundację „Per Humanus” mówiła o pacjentach hematologicznych i osób dotkniętych chorobami rzadkimi,
➡️ Małgorzata Źródlak z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej poruszała kwestie chorych z alergiami pokarmowymi,
➡️ Violetta Zajk, prezes Stowarzyszenia 3majmy się razem, skoncentrowała się na potrzebach pacjentów reumatologicznych,
➡️ Alicja Lisowska z Fundacji EPI-BOHATER przedstawiła perspektywę pacjentów neurologicznych.
Wypowiedzi wysłuchali z uwagą i odnieśli się do nich Marcin Martyniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwa Zdrowia i prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Te prezentacje nie tylko zwróciły uwagę uczestników, ale także wyznaczyły siedem priorytetów zmian w systemie ochrony zdrowia, które są kluczowe dla podniesienia jakości opieki zdrowotnej i jakości życia pacjentów. Oto te priorytety:
❤️ Diagnostyka genetyczna
❤️ Proces przejścia z opieki pediatrycznej do opieki dla dorosłych
❤️ Programy lekowe
❤️ Koordynatorzy pacjentów
❤️ Wprowadzenie zawodu dietetyka klinicznego
❤️ Wzmocnienie roli organizacji pacjentów
❤️ Prawa osób z niepełnosprawnościami
Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a uczestniczki debaty wyraziły nadzieję, że „THE VOICE OF PATIENTS” na stałe wpisze się do programu tego ważnego wydarzenia.
To niezwykle inspirujący moment dla naszej fundacji i całej społeczności pacjentów. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Razem możemy wprowadzić pozytywne zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Wspólnie jesteśmy głosem pacjentów!